SIAURUKO ATRADIMAI KIEKVIENAM SMALSUČIUI

Siaurasis geležinkelis, dar švelniai vadinamas Siauruku, yra unikalus technikos paveldo objektas, nusidriekęs Rytų Aukštaitijoje nuo Panevėžio iki netoli Anykščių esančių Rubikių. Tai – vienas iš dabartinių Anykščių krašto simbolių, gausiai lankomas turistų tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio.
Balandžio 14 dieną 4a klasės mokiniai vyko į Anykščių siauruko muziejų, kur dalyvavo Kultūros paso edukacijoje „Siauruko atradimai kiekvienam smalsučiui“. Programos edukatorius pasitiko vaikus Anykščių siaurojo geležinkelio stotyje. Mokiniai susipažinę su šimtamete Siauruko istorija, išsiaiškinę geležinkelio skirtumus ir palyginę siauruosius ir plačiuosius geležinkelius, susėdo į rankinę dreziną su prikabintu vagonėliu ir nuvažiavo į riedmenų paviljoną, pakeliui išbandydami ir keleivio, ir tokios drezinos „mašinisto“ patirtis. Riedmenų ekspozicijoje vaikai apžiūrėjo suremontuotus įvairių tipų vagonus: prekinį dengtą vagoną, platformą, cisterną, dengtą vagoną (ledainę), garvežį, pagamintą 1949 m. „Škodos“ gamykloje ir pramintą „Kukuška“, kuris tapo svarbiu geležinkelio stoties akcentu. Buvusiame prekių sandėlyje mokiniai domėjosi senoviniais kelionės reikmenimis, signalinėmis ryšio priemonėmis, žibintais, švilpukais, didžiulėmis svarstyklėmis, kuriomis visi kartu pasisvėrę, sužinojo įspūdingą bendrą klasės mokinių svorį. Iš riedmenų paviljono vaikai keliavo į geležinkelio stoties pagrindinį pastatą, kur susipažino su buvusia raštine, laukiamąja sale, tebenaudojamu pagal paskirtį originaliu kasos langeliu ir atkurta senojo stoties viršininko kabineto aplinka.
Apsilankymą Anykščių siauruko muziejuje, iš tiesų, galima pavadinti ekskursija į praėjusį šimtmetį, kur kiekvienas smalsutis padarė ne vieną jaudinantį atradimą.
Mokytoja Jolita

Paskelbta 2022-04-19